Z notatek Dermatologa

Odpowiadam na najczęściej zadawane pytania przez moich Pacjentów

dr hab. n. med. Małgorzata Mackiewicz-Wysocka, dermatolog

JAKI JA MAM RODZAJ CERY?

Jeżeli Twoja cera jest promienna, pory są prawie niewidoczne, skóra nie jest ani zbyt sucha ani tłusta, nie występują lub niezwykle rzadko występują niedoskonałości i skóra nie jest nadmiernie wrażliwa wówczas masz cerę normalną.

Jeżeli Twoja cera jest szorstka, poszarzała, miejscami może pojawiać się rumień, pory są prawie niewidoczne, skóra robi wrażenie jakby była mniej elastyczna i miała większą tendencję do marszczenia się wówczas masz cerę suchą.

Jeżeli Twoja cera jest błyszcząca lub ewentualnie matowa, gruba, pory są wyraźnie poszerzone, występują zaskórniki i okresowo pojawiają się krosty wówczas masz cerę tłustą.

Jeżeli Twoja cera jest normalna lub nawet sucha w niektórych obszarach a tłusta w innych (w tzw. strefie T obejmującej okolicę nosa, czoła i brody), skóra jest błyszcząca, pory robią wrażenie powiększonych, występują zaskórniki to masz cerę mieszaną.

MAM BARDZO WRAŻLIWĄ I WYMAGAJĄCĄ SKÓRĘ, JAKIEGO KREMU MOGĘ UŻYWAĆ?

Gdy w przypadku Twojej skóry okresowo występuje rumień, pieczenie i palenie a skóra robi wrażenie przesuszonej postaraj się zaobserwować, jakie czynniki powodują występowanie tych właśnie objawów stanu zapalnego. Do pielęgnacji skóry wrażliwej polecam nasz krem Collette przeciwzmarszczkowy na dzień, który zawiera liczne naturalne substancje o działaniu przeciwzapalnym i łagodzącym. W połączeniu ze składnikami intensywnie nawilżającymi przynosi ulgę skórze wrażliwej. Kem został przebadany na szerokiej grupie pacjentów posiadających skórę wymagającą oraz był dobrze tolerowany przez osoby, których podrażniały kremy dotychczas stosowane. 

MAM 28 LAT I CHCIAŁABYM SIĘ DOWIEDZIEĆ, CZY W TYM WIEKU POWINNAM JUŻ STOSOWAĆ KREM PRZECIWZMARSZCZKOWY?

Odpowiadając na to pytanie, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na bardzo istotny składnik naszej skóry, którym jest KOLAGEN. Kolagen nadaje skórze elastyczność, gładkość i odpowiada za jej napięcie, jednak jego naturalna produkcja kończy się już około 20 roku życia, potem kolagenu ubywa 1-2 % każdego roku. Ubytek jest oczywiście uzależniony również od rejonu świata w którym mieszkamy (narażenia na promieniowanie UV), higieny życia, tj. palenia tytoniu, chorób przewlekłych, działania leków itd. Uzasadnione jest więc stosowanie kremów przeciwzmarszczkowych spowalniających ten proces już od ukończenia 20 roku życia. Dobierz odpowiedni krem przeciwzmarszczkowy z serii Collette dla swojej skóry w zależności od typu Twojej cery.

CZY POWINNAM JUŻ ZACZĄĆ STOSOWAĆ KREM POD OCZY?

Skóra okolicy oczy jest niezwykle delikatna, zawiera mniej gruczołów łojowych i właśnie w tej okolicy pojawiają się pierwsze oznaki starzenia. U większości osób tzw. „kurze łapki”, czyli zmarszczki powstające na skórze od bocznego kąta oka, mogą wystąpić już około 25 roku życia. Następnie na cienkiej skórze tej okolicy pojawiają się drobne zmarszczki szczególnie wtedy, gdy jesteśmy zmęczeni i jest to odpowiedni moment, aby rozpocząć stosowanie kremu przeciwzmarszczkowego pod oczy.

W JAKI SPOSÓB POWINNAM NAKŁADAĆ KREM POD OCZY?

Najlepiej nabrać odrobinę kremu na palec wskazujący, następnie opuszkiem palca nałożyć krem punktowo w okolicy powiek, po czym okrężnym ruchem rozsmarować tak, aby pobudzić krążenie i umożliwić aktywnym składniom wniknięcie w głąb skóry.   

MAM 42 LATA, A POJAWIAJĄ MI SIĘ NA SKÓRZE TWARZY „WYPRYSKI”, A DO TEGO SKÓRA SIĘ ŚWIECI, JAK SOBIE Z TYM PROBLEMEM PORADZIĆ, JAK POWINNAM MOJĄ SKÓRĘ PIELĘGNOWAĆ?

W przypadku tego typu cery należy starać się nie myć twarzy częściej niż dwa razy dziennie i stosować łagodne środki do mycia skóry. Nie należy dotykać twarzy w ciągu dnia i nie wyciskać powstałych krost. Zawsze powinno się stosować produkty do pielęgnacji skóry niezawierające substancji komedogennych. Do codziennej pielęgnacji polecam nasz krem Collette przeciwzmarszczkowy do cery problematycznej. Jeżeli w obrębie skóry cały czas powstają zmiany zapalne, tworzą się krosty powinno się skorzystać z konsultacji dermatologa.

SKĄD MOGĘ SIĘ DOWIEDZIEĆ, CZY SKŁADNIKI KREMÓW, KTÓRE UŻYWAM SĄ BEZPIECZNE?

Wszystkie składniki każdego kremu powinny być wypisane są na opakowaniu zgodnie z zasadą od najwyższego do najniższego stężenia danego składnika. W przypadku naszych kremów każdy ze składników jest szczegółowo opisany na stronie www.collette.pl w zakładce „składniki”